Broskyňa Cresthaven (GF677)
MN-VS-1 - Stredne rastúci podpník, vhodný pre pôdy s vysokým obsahom vápenca (max. výška stromu 4m).
GF677 - Stredne až silno rastúci podpník (max výška stromu 4-5m).
GISSELA5 - Slabo rastúci podpník ( max. výška stromu 3,5m.)
MAHALEBKA- Stredne rastúci podpník (max. výška stromu 5m.)
Čerešňa Karešova je tradičná staršia odroda čerešní, pôvodom z Českej republiky. Je známa svojimi veľkými, chutnými plodmi a spoľahlivým výnosom. Je to populárna odroda najmä v strednej Európe a často sa pestuje v záhradkách a sadoch.
1. Charakteristika plodov
Plody: Stredne veľké až veľké, srdcovitého tvaru, s lesklou tmavočervenou šupkou. Plody majú hladký povrch a sú atraktívne na pohľad.
Chuť: Sladká, s jemnou kyslosťou, šťavnatá a aromatická. Má veľmi príjemnú a vyváženú chuť, vhodnú na priamu konzumáciu.
Dužina: Červená až tmavočervená, pevná, mäsitá a šťavnatá, s dobrou konzistenciou a chuťou.
2. Zber a dozrievanie
Doba dozrievania: Karešova čerešňa dozrieva pomerne skoro, zvyčajne v prvej polovici júna, čo z nej robí výbornú skorú odrodu.
Výnos: Vysoký a pravidelný, s výbornou úrodnosťou za správnych pestovateľských podmienok. Má dobrú plodnosť a poskytuje bohaté úrody.
3. Pestovateľské vlastnosti
Rast: Stromy rastú stredne silno, s kompaktnou korunou, ktorá nie je príliš hustá. Táto odroda je vhodná aj pre menšie záhrady.
Kvety: Karešova čerešňa kvitne skoro na jar, a preto je mierne citlivá na jarné mrazy. Na dosiahnutie dobrej úrody je potrebné zabezpečiť vhodného opeľovača, pretože nie je samoopelivá.
Pôda a zavlažovanie: Najlepšie sa jej darí v hlinitých a priepustných pôdach s dostatočným množstvom živín. Vyžaduje pravidelné zavlažovanie, najmä počas suchých období, aby si zachovala dobrú úrodnosť.
4. Odolnosť voči chorobám
Odolnosť: Čerešňa Karešova má dobrú odolnosť voči bežným chorobám čerešní, ako sú monilióza a škvrnitosť listov. Napriek tomu sa odporúča preventívne ošetrenie, najmä v oblastiach s vyššou vlhkosťou, kde sa môžu častejšie vyskytovať plesne a iné choroby.
5. Využitie
Kuchyňa: Vďaka svojej sladkej chuti je vhodná na priamu konzumáciu. Plody sú však vhodné aj na spracovanie do džemov, kompótov, koláčov a na výrobu štiav. Môžu sa tiež mraziť alebo sušiť.
Skladovanie: Plody majú dobrú skladovateľnosť a prepravu, no odporúča sa ich konzumovať čerstvé, aby si zachovali plnú chuť a šťavnatosť.
6. Výhody a nevýhody
Výhody:
Skoré dozrievanie, čo umožňuje užívať si čerešne v prvej polovici leta.
Sladké a chutné plody s pevnou dužinou.
Vysoká a pravidelná úroda.
Dobrý vzhľad plodov, vhodné na trh aj na priamu spotrebu.
Nevýhody:
Citlivosť na jarné mrazy kvôli skorému kvitnutiu.
Vyžaduje opeľovača na zabezpečenie dobrej úrody.
Čerešňa Karešova je vhodná pre záhradkárov, ktorí hľadajú skorú odrodu čerešní s chutnými plodmi. S dobrou starostlivosťou a vhodnými pestovateľskými podmienkami môže poskytovať vysokú úrodu kvalitných čerešní vhodných na priamu konzumáciu aj spracovanie.