Althanova ringlota (V.80-120)
Výška dodávaného stromu je 80-120cm.
MYROBALAN - Silno rastúci podpník (max výška stromu 4-5,5m).
- Výpredaj!
- -50%
Kontajner C4 (objem kvetináča 4Litre).
Výška pri dodaní 60+cm.
Moruša trnavská je odroda moruše, ktorá je obľúbená najmä v regiónoch, kde sa moruše tradične pestujú. Táto odroda je známa svojimi vlastnosťami a plodmi, ktoré sú atraktívne pre záhradkárov a ovocinárov.
1. Pôvod
Pôvod: Moruša trnavská je odroda, ktorá sa rozšírila v rôznych oblastiach strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska. Je pomenovaná podľa mesta Trnava, kde bola zrejme šľachtená alebo sa stala známa.
Šľachtiteľ: Presný šľachtiteľ nie je vždy jasný, ale odroda bola vyvinutá na zlepšenie kvality plodov a ich prispôsobenie miestnym podmienkam.
2. Charakteristika
Rast: Moruša trnavská je zvyčajne veľký strom alebo krík, ktorý môže dorásť do výšky približne 5-7 metrov. Má rozložitú korunu a môže byť tvarovaná podľa potrieb pestovateľa.
Plody: Plody sú často tmavočervené až čierne, s priemerným priemerom 2-3 cm. Sú šťavnaté a sladké, s jemnou kyslosťou, ktorá dodáva chuťovú rozmanitosť.
Chuť: Plody sú veľmi sladké a šťavnaté, s bohatou chuťou. Sú vhodné na čerstvú konzumáciu, ale aj na spracovanie do džemov, štiav a dezertov.
Dužina: Dužina plodov je jemná a veľmi šťavnatá, čo prispieva k ich intenzívnej chuti.
3. Pestovateľské vlastnosti
Pôda: Moruša trnavská preferuje dobre priepustnú pôdu s pH medzi 6,0 a 7,0. Pôda by mala byť bohatá na organické látky a udržiavať vlhkosť bez premočenia.
Svetlo: Odroda potrebuje plné slnko na optimálny rast a úrodu. Dostatok slnečného svetla podporuje zdravý rast a plodnosť rastliny.
Zavlažovanie: Je dôležité pravidelne zavlažovať, najmä počas suchých období. Pôda by mala byť vlhká, ale nemala by byť premočená, aby sa predišlo chorobám koreňov.
4. Odolnosť voči chorobám
Odolnosť: Moruša trnavská je známa svojou dobrou odolnosťou voči bežným chorobám moruše, ako sú plesne a hniloby. Pravidelná údržba a správna starostlivosť môžu pomôcť minimalizovať riziko problémov.
5. Zber
Obdobie zberu: Plody dozrievajú v lete, zvyčajne od júna do augusta. Zber sa vykonáva, keď sú plody úplne zrelé a dosiahnu svoju plnú farbu.
Zrenie: Plody sú pripravené na zber, keď sú úplne čierne alebo tmavočervené a ľahko sa oddelia od stonky. Zrelé plody sú veľmi jemné, takže je potrebné s nimi zaobchádzať opatrne.
6. Využitie
Kuchyňa: Plody moruše trnavskej sú výborné na čerstvú konzumáciu. Môžu byť tiež použité na prípravu džemov, želé, štiav a rôznych dezertov. Ich sladká chuť je veľmi obľúbená a prispieva k rôznym kulinárskym aplikáciám.
Zdravotné benefity: Plody moruše trnavskej obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré môžu podporiť zdravie a celkovú pohodu. Pomáhajú podporovať zdravie tráviaceho systému a poskytujú množstvo výživových benefitov.
7. Skladovanie
Skladovanie: Plody moruše trnavskej sa môžu skladovať v chladničke niekoľko dní bez straty kvality. Mrazenie je efektívna metóda na dlhodobé uskladnenie, ktorá zachováva chuť a nutričné hodnoty plodov.
Moruša trnavská je veľmi atraktívna a praktická odroda, ktorá poskytuje nielen chutné plody, ale aj zaujímavý vzhľad rastliny. Je vhodná pre záhradkárov a pestovateľov, ktorí hľadajú rastlinu s vynikajúcou úrodou a kvalitnými plodmi.